Szklanka cukru pudru, ile to gramów

cukier puder

Cukier kryształ rozdrobniony do postaci cukru pudru łatwiej się rozpuszcza, nadaje także wyrobom cukierniczym i piekarniczym estetycznego wyglądu. Podczas odmierzania cukru kryształu czy cukru pudru przy pomocy popularnych miar kuchennych, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wraz ze zmianą granulacji i objętości cukru, pojawia się duża rozbieżność wagowa. 

Jak obliczyć ilość gram szklanki cukru pudru

Bardzo często w przepisach zamiast dokładnej wagi pojawia się szklanka cukru pudru, czyli miara objętości, zatem szklanka cukru pudru, ile to gramów w przeliczeniu? Typowa szklanka o poj. 250 ml mieści ok. 140 g cukru pudru, w przypadku cukru kryształu jest to ok. 250 g. Jak widać, jest tutaj duża różnica, której zignorowanie mogłoby zaburzyć proporcje naszych wypieków. Należy pamiętać, aby przed odmierzaniem zbrylonego cukru pudru przesiać go przez sitko, gdyż będzie to miało wpływ na wagę. Sprawdzonym sposobem jest wsypanie go np. do woreczka i rozwałkowanie wałkiem do ciasta.

Zapamiętując raz na zawsze, ile to gramów mieści 1 szklanka cukru pudru, jesteśmy w stanie przeliczać inne proporcje z przepisów np.:

  • 100 g cukru pudru, ile to szklanek – nieco ponad ¾ szklanki
  • 150 g cukru pudru, ile to szklanek – pełna szklanka (140 g) + 1 płaska łyżka stołowa, czyli 10 g
  • 180 gramów cukru pudru, ile to szklanek – 1 szklanka (140 g)+ 4 płaskie łyżki (40 g)
  • 200 gramów cukru pudru, ile to szklanek – 1 szklanka (140 g) + 6 łyżek (60 g).

Analogicznie jeśli mamy do odmierzenia 300 gramów cukru pudru, ile to szklanek, skoro jedna stanowi 140 g? Jeśli odmierzymy 2 szklanki uzyskamy 280 g, po dosypaniu jeszcze 2 płaskich łyżek (20 g) uzyskamy wagę 300 g.

Po napełnieniu szklanki cukrem pudrem, można pozbyć się jego nadmiaru, przesuwając tępą stroną noża po krawędzi naczynia.

30 g cukru pudru, ile to łyżek

Przyjrzyjmy się teraz, jak wygląda sytuacja z odmierzaniem cukru pudru przy pomocy łyżek stołowych. Kiedy w przepisie pojawi się 30 g cukru pudru, ile to łyżek będzie stanowiło w przeliczeniu? Jedna płaska łyżka cukru pudru to ok. 10 g, natomiast łyżka czubata nawet ponad 20 g, dlatego należy unikać skrajności.

cukier puder ciasto

Odmierzanie cukru pudru w łyżce

Gruby cukier kryształ jest dość sypki i przy nabieraniu na łyżkę w naturalny sposób kryształki się osypują. Natomiast w przypadku takich produktów, jak mąka ziemniaczana czy cukier puder tzw. czubata łyżka to możliwość nabrania nawet podwójnej objętości, a co za tym idzie i wagi.

Prosty przelicznik wagi cukru pudru, w stosunku do objętości w łyżkach stołowych:

  • 30 g cukru pudru, ile to łyżek – 3 płaskie łyżki lub 2 tzw. czubate
  • 50 g cukru pudru, ile to łyżek – 5 płaskich łyżek
  • 80 g cukru pudru, ile to łyżek – 8 płaskich łyżek
  • 100 g cukru pudru, ile to łyżek – 10 płaskich łyżek.

Jak widać, nawet nie mając do dyspozycji wagi kuchennej, przy pomocy łyżki stołowej jesteśmy w stanie odmierzyć przybliżoną ilość słodkiego cukru pudru. To znacznie ułatwia codzienne przygotowanie posiłków i deserów, jednak gdy priorytetem jest precyzyjne dodanie składników niezastąpiona jest waga kuchenna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *